ABD’de Faaliyet Gösteren Darwinist Vakıftan,

ABD’de faaliyet gösteren ve devlet okullarında evrim teorisinin okutulması için faaliyet yürüten National Center for Science Education (Bilim Eğitim Merkezi) isimli vakfın internet sitesinde Türkiye’deki Evrim Teorisi ve Yaratılış Gerçeği konulu faaliyetlere geniş yer verildi. Reuters Haber Ajansınin bülteninde ve Nature dergisinde BAV ve Harun Yahya’nın çalışmaları hakkında yer alan haberlere de atıfta bulunan yazıda, Missouri’deki Truman State Üniversitesinde fizikçi olan Türkiye doğumlu Taner Edis’ın “Harun Yahya  medya tabanlı gözde bir yaratılışçılık akımı oluşturmayı başardı” şeklindeki sözlerine yer verildi.

 

Yazıda Darwinist genetikçi Steve Jones’un Nature dergisinde yer alan “Yaratılışçılık Türk politikasında ana bir konu; tartışma Amerika’dan çok daha gergin. Bütün okullarda okutulan biyoloji kitapları yaratılışçı anlayışta.” şeklindeki açıklamasına da atıfta bulunuldu. Jones, bu yorumunun devamında Türkiye"de Darwinizmin konumunu kastederek evrimin bittiğini şöyle açıklıyordu: “Fakat Türkiye için çok umutlu değilim.”

 

Dünya basınında arka arkaya yer alan bu yorumlar, Bilim Araştırma Vakfının ve Harun Yahya’nın Darwinizm konulu çalışmalarının tüm dünyayaki güçlü etkisini gözler önüne sermektedir.