Avustralya ABC Radyosunda Harun Yahya

Avustralya’da ulusal yayın yapan ABC Radio’da, Haziran 2006 tarihinde Harun Yahya’nın belgeselleri ile ilgili bir program yer aldı. Programda Harun Yahya’nın eserlerini temel alan belgesellerden bölümlere yer veriliyor ve sunucu Margaret Coffey bu bölümler üzerine çeşitli yorumlarda bulunuyor. Programa Yeni Güney Galler’de yerleşik bir paleontolog ve Avustralya İslami Eğitim Vakfı’nın bir direktörü olan Gary Dargan’da katılıyor.

Programın bir bölümünün çevirisi şu şekildedir:

Harun Yahya DVD’sinden Konuşma: Akıl ve vicdan sahibi herkes, çevresindeki canlıları incelediğinde, tüm bunların yüce bir hikmet, bilgi ve güç tarafından yaratıldığını anlayacaktır.

Margaret Coffey (sunucu): ABC Radyo Ulusal’da Karşılaşma programını dinliyorsunuz… Harun Yahya, Türkiye merkezli bir kuruluşun ön planda tuttuğu kişinin müstear adı. Bu kuruluş, “Evrim Aldatmacası” benzeri başlıklar altında zengin miktarlarda görsel-işitsel malzeme ve kitap üretiyor. Gary Dargan’ın seminerde açıkladığı gibi, malzeme pek çok dilde üretiliyor ve bir Harun Yahya temsilcisi, kuruluşun ideolojisini tanıtmak için Avustralya’yı ziyaret etti.

 

Harun Yahya DVD’sinden Konuşma: Her şeyin maddeden oluştuğunu savunan ve Allah’ın varlığını inkar eden Materyalizm aslında putperestliğin çağdaş bir türüdür … Materyalizmin batıl inancına evrim adı verilir … ilkin Sümerlilerin ve ardından da antik Yunanlıların putperest kültürlerinde ortaya atılan evrime olan inanç, bir grup materyalist bilim adamı tarafından 19. yüzyılda yeniden canlandırılarak dünya gündemine sokuldu – Charles Darwin, bu bilim adamları arasında en tanınanıdır.

Gary Dargan: Harun Yahya’nın görüşleri, Müslüman dünyası tarafından çok çok güçlü bir biçimde kabullenildi. Örneğin Nijerya’da Harun Yahya’nın ders kitapları şu anda biyoloji müfredatı olarak okutulmakta. Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde bir lise biyoloji öğretmeni benimle temasa geçerek, şunu söyledi: “Çok sayıda Müslüman öğrencim var, bana Harun Yahya’dan alıntı yapıyorlar ve bütün bu evrim olayının uydurmaca olduğunu söylüyorlar; bunu öğrenmekle vakit kaybetmeyeceğiz.”

Harun Yahya DVD’sinden Konuşma: Ancak daha önce bahsedildiği gibi Materyalizm büyük bir gürültüyle çökmektedir.

Gary Dargan: … Avustralya’nın herhangi bir Müslüman kitabevine gidin Harun Yahya’ya ithaf edilmiş raflar bulacaksınız: DVD’ler, videolar, kitaplar ve saire. Hatta insanlar Harun Yahya’nın kitaplarını alıp ücretsiz dağıtım için bastırdılar. Ve hemen tüm kitaplarına İnternet’te ücretsiz ulaşılıyor. Hatta hepsini İnternet’ten indirebilirsiniz.

Margaret Coffey: Sizin deneyimlerinize göre imamlar onun yanında yer alıyor mu veya onun evrim konularında görüşlerini yayıyorlar mı?

Gary Dargan: Yani, bildiğim kadarı ile, konuştuğum imamların çoğu evrimi reddediyor. Ama pek çok Müslüman onun yazdıklarını okuyor, video ve DVD’lerini görüyor.