BAV’ın çalışmaları Nature Dergisi’nde

Dünyaca tanınmış bilim dergisi Nature’ın 23 Kasım 2006 tarihli sayısında “Evrim Karşıtları Avrupa’da Profillerini Yükseltiyorlar” başlıklı özel bir haber yayınlandı. Haberde, Maciew Giertych isimli Polonyalı bir biyoloğun Avrupa Parlamentosundaki parlementerler için düzenlediği “Avrupa’da Evrim Teorisini Öğretmek” başlıklı seminere yer verildi.

Nature Dergisi’ndeki haberde İtalya, Almanya, Polonya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerindeki okulların müfredatlarında, evrim ve yaratılış konularının ne şekilde yer aldığı ele alınıyordu. Haberde Bilim Araştırma Vakfı’nın Türkiye’deki çalışmalarına da yer verilmişti:

“Hareketin en güçlü olduğu yer Avrupa Birliği’ne girmeye hazırlanan Türkiye’dir… Ana yaratılışçı organizasyon, Bilim Araştırma Vakfı, önde gelen Amerikan yaratılışçıları konferans vermeleri için sık sık Türkiye’ye davet etmekte.

Jones birçok yaratılışçı yayının indirimde bulunduğu ve son derece popüler olduğunu kanıtladığını söylediği İstanbul Kitap Fuarı’ndan yeni döndü. Jones şu açıklamada bulundu:

“Yaratılışçılık Türk politikasında ana bir konu; tartışma Amerika’dan çok daha gergin. Bütün okullarda okutulan biyoloji kitapları yaratılışçı anlayışta.”

Haberde ayrıca, Almanya’daki bazı okullarda Yaratılış gerçeğinin öğretilmesinden kaynaklanan tartışmaya ve İtalyan Eğitim Bakanı Letizia Moratti’nin isteğiyle evrim teorisinin orta öğretim müfredatından çıkarılmasının ardından yaşananlara yer verilmiş.

 

Rusya’daki yaratılışçı grupların yürüttükleri yaratılış araştırmalarından da örnekler verilen haberde, özellikle İngiltere’de yaratılışçılığın hızla yükseldiği belirtilmektedir:

Londra Üniversitesi Koleji’nden evrim hakkında yaygın olarak ders vermiş olan genetikçi Steve Jones, yaratılışçı grupların artan etkilerinden endişelenenlerden birisi. “Evrimle ilgili olarak geçen 20 yılda 100 binden fazla İngiliz okul öğrencisinin önünde konuştum, ancak bu zaman zarfında, bana yaratılışçılıkla ilgili hiç soru sorulmadı. Ancak geçen birkaç yıldır, nereye gitsem bu sorularla karşılaşıyorum.”

Jones, haberin sonunda Avrupa ülkelerinde evrim teorisinin hiçbir zaman ABD’deki gibi güç kaybetmeyeceğine, her zaman evrimin güçlü kalacağına inandığını, ancak Türkiye için aynı duyguları taşımadığını dile getirmektedir. Bu açıklamalar, Bilim Araştırma Vakfının ve Harun Yahya’nın Darwinizm konulu çalışmalarının güçlü etkisini gözler önüne sermektedir.