Evrim Aldatmacası

Harun Yahya”nın evrim konulu eserlerinin ve özellikle de dünyaca ünlü Evrim Aldatmacası kitabının uluslararası etkisinin yansımaları evrimci yayınlarıyla ünlü bilim dergisi Science”da da görüldü.

Science dergisinin 18 Mayıs 2001 tarihli sayısında yayınlanan Robert Koenig imzalı ve "Creationism Take Root Where Europe, Asia Meet" (Avrupa ile Asya”nın Buluştuğu Yerde Yaratılışçılık Kökleniyor) başlıklı yazıda, Harun Yahya”nın evrim teorisinin aldatmacalarına karşı yaptığı bilimsel mücadeleye, Evrim Aldatmacası isimli kitabın uluslararası başarısına ve Türkiye”deki evrimcilerin çaresizliklerine geniş yer verildi. Yazıda evrim teorisini bilimsel anlamda çürütmeyi hedefleyen bu geniş çaplı akademik hareketin "Kuzey Amerika dışında, dünyanın en kuvvetli anti-evrimci hareketi" olduğunun ve "diğer Müslüman ülkelere de hızla yayıldığının" altı çizildi.

Yazıda üzerinde durulan bir diğer konu ise Evrim Aldatmacası kitabının uluslararası başarısı ve bazı Türk evrimci bilim adamlarının "bu kitapların ülkenin bazı bölgelerinde okullarda okutulan ders kitaplarından daha etkin olduğundan şikayet ettikleri" şeklindeydi. Türk evrimcilerin endişeleri makalede "… Buradaki birçok (evrimci) bilim adamı, evrimcilerin kamuoyu nezdinde Türk yaratılışçılarının karşısında itibar kaybetmelerinden endişe duyuyor" cümleleriyle yer aldı.