Harun Yahya, Türk Yaratılışçılığın Şefi


 

Amerika’dan Washington Post şirketine bağlı olarak yayın yapan ve ayda 10 milyondan fazla ziyaretçisi olan internet dergisi Slate Magazine, 9 Şubat 2011 tarihili Fransızca sayfasında “Harun Yahya, Türk Yaratılışçılığın Şefi” başlıklı bir habere yer verdi. Ariane Bonzon’un kaleme aldığı haberde, Fransa"da gerçekleştirilen "Evrim Teorisinin Çöküşü ve Yaratılış Gerçeği", "Kuran Mucizeleri"  ve "İslam, Barış Dinidir" konulu Harun Yahya konferanslarıyla ilgili bir haber yer aldı. 

Paris"te Théatre du Gymnase Marie-Bell"de gerçekleştirilen konferensa katılan Ariane Bonzon yazısında, konferansla ilgili izlenimlerini aktarıyor ve altın yaldızlı süslemeli salonun güzelliğinden, girişte hediye edilen broşürlerin 10 dakika içinde bittiğinden bahsediyor. (Konferansla ilgili resimlere buradan bakabilir, Sayın Adnan Oktar"ın konferansa canlı yayın bağlantısını buradan izleyebilirsiniz.)

Ayrıca yazısında Richard Dawkins"in hayatın uzaylılar tarafından yaratılmıştır sözüyle salonun kahkaha ve alkışa boğulduğu,  ardından yine Richard Dawkins"in mutasyon örneği veremediği videosunun gösterilip, tüm salonun kahkahalarının ikiye katlandığı ifade ediliyor.

Yazısının devamında ise konferansa katılan kişilerden yorumlara yer veriliyor. Örneğin konferansa eşiyle birlikte katılan bir eczacı bayan şunları söylüyor:

"Harun Yahya’yı internette keşfettim. Kitapları oradan indirilebiliyor. Kuran’da insanın Allah tarafından yaratıldığı yazıyor. Allah doğru olmayan birşey söylemez ve Harun Yahya bize bunu ispat ediyor: Darwin’in teorileri yanlıştır ! "

Nassim isimli bir mühendis ise şu yorumda bulunuyor:

"Eğer şimdi fen bilimleri derslerime katılıyor olsaydım, ögretmenimin yalanlarına karşı söyleyecek kanıtlarım olurdu. Lisede sınıfı geçebilmek için evrim teorisini ve savunduğu tüm değerleri kabul etmek zorundasın."
 

Bu haber Yahoo sitesinin Fransızca haber sayfasında da yer aldı.