Harun Yahya’nın Evrim Teorisi’ni Çürüten Çalışmaları ABD Yerel Basınında

Kansas"ta yayınlanan Pitch adlı haftalık gazetenin  5 Mayıs 2005 tarihli sayısında, Sayın Harun Yahya ve Bilim Araştırma Vakfı"nın Türkiye"de ve dünyada evrim teorisinin geçersizliğini açıklayan çalışmalarına geniş yer verildi.

Pitch: "… grup asıl şöhretini muazzam bir biçimde yayınladığı ve çok ucuza sattığı ideolojik kitaplara borçlu. BAV, “Harun Yahya” (müstear isim) ismiyle evrim teorisini İslami açıdan da eleştiren yüzlerce farklı konuda kitap yayınladı."

 

Evrimci Ümit Sayın: "Artık Yaratılışçılara karşı bir savaş yok. Savaşı onlar kazandılar. 1998"de Türkiye Bilimler Akademisi"nden altı profesörü onlara karşı konuşmaları için motive etmiştim. Artık, bugün bir kişiyi bile motive etmek imkansız."

 

Evrimci Ümit Sayın: "Buradaki durum umutsuz. Bu kişilerle altı yıldır savaşıyorum ve sonuç alamadım…  Artık yaratılış lise biyoloji kitaplarında."

 

Pitch: "Evrimin geçersizliğini ortaya koymak için BAV’ın başlattığı kampanya ve diğer çabalar sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi"nin bir çok milletvekili evrimi sadece önemsiz görmekle kalmıyor aynı zamanda evrimin bir aldatmaca olduğunu düşünüyor."

 

Evrimci Taner Edis: " BAV’ın başarısındaki sır Harun Yahya’ya ait kitapların muazzam rağbet görmesi. Bunlar hiç bir masraftan kaçınılmadan hazırlanmış, iyi-kalite kağıtlara basılmış, her yeri renkli resimlerle dolu kitaplar. Batı dünyasında bulabileceğiniz her türlü bilimsel yayınıla rekabet etmeye çalışıyorlar. Türkiye gibi bir yerde Harun Yahya kitapları çoğu bilim kitabından gözle görülür biçimde daha iyi."

 

Pitch: 2001 yılında, Science dergisi BAV için “Kuzey Amerika dışında dünyanın en güçlü evrim karşıtı hareketi” dedi. Edis Pitch’eHarun Yahya’nın kitaplarının Londra (İslami yayınların global merkezi olmaya başladı) ve Endonezya da dahil olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde gittikçe artan bir ilgi gördüğünü söyledi. Türk yaratılışçılar zafer kazanırken Amerikan yaratılışçılığı 1980 ve 1990’larda ard arda yenilgiye uğradı.

 

Pitch: …sonra BAV kendi ülkesinde bir devrim yaptı ve bu konuda o kadar başarılı oldu ki…