Hollandalı Müslüman Öğrenciler Bilimsel Gerçekleri Harun Yahya’nın Eserlerinden Öğreniyorlar

Hollanda’da faaliyet gösteren ISIM (International Institute for the Study of Islam in the Modern World- Modern Dünya’da Uluslararası İslam Araştırmaları Merkezi)’in ISIM Review isimli yayınının Ağustos 2006 tarihli sayısında “Müslüman Öğrencilerde Evrim Karşıtlığı” başlıklı bir haber yayınlandı. 
 

Haberde Amsterdam’daki Müslüman öğrenciler arasında evrim karşıtı görüşlerin çok güçlü olduğu, bu durumun Hollanda basınında da sıkça yer aldığı belirtildi. Yazıda, Sayın Adnan Oktar’ın Harun Yahya müstear ismiyle yazdığı eserlerin öğrenciler üzerindeki etkisi de belirtilmekte ve şu ifadelere yer verilmektedir:

 
 

2004 yılı Aralık ayında, yerel ve uluslararası medya Amsterdam’daki Vrije Üniversitesindeki bir olayla çalkalandı. Biyo-tıp bilimlerinde okuyan bir grup Müslüman öğrenci “İnsan ve Evrim” dersi için bir kompozisyon ödevi hazırladılar. Yazılarında, eleştirel olmayan bir uslüpla, www.harunyahya.com gibi sitelerden evrim aleyhindeki yazıları kopyaladılar. Genel olarak öğretmenler Müslüman öğrencilerin evrim teorisini düşünmek bile istemediklerini söylüyorlar…

 

Tıp, kimya ve biyo-tıp bilimlerinde okuyan öğrenciler evrim teorisi ile ilgili dersler almak ve sınavlara girmek zorunda olduklarının farkındalar. Ancak çoğu öğrenci “Darwin’in Teorisi”ni öğrenmenin ve iyi anlamanın bu teorinin yandaşları ile tartışmalara girmek açısından önemli olduğunu düşünüyorlar.

Hiçbir öğrenci insanoğlunun maymunlardan geldiği fikrini kabul etmemektedir. Neden maymunların hala var olduğu ve insanlar ile maymunlar arasındaki iç ve dış özelliklerdeki farklılıkları konu alan tartışmalar süregelmektedir.

 

Ateizm kuvvetle çürütülmüştür ve tüm öğrenciler meleklere, cinlere ve şeytanlara inanmaktadırlar. Tüm öğrenciler Kıyamet Gününe, Cennet ve Cehenneme inanmaktadırlar. Kur’an’daki bilimsel öğretileri (embriyonun gelişimi, tatlı su ile tuzlu suyun karışmaması, dağların yapısı, yağmurun kaynağı, evrenin genişlemesi, Einstein’in rölativite teorisi, anne sütünün sağlık üzerine faydaları, ineklerin sindirim sistemi, dünyanın yuvarlaklığı, sürtünme kuvveti, havadaki oksijen miktarı vs..) vurgulamışlardır...

 

Makalenin yazarının görüştüğü Müslüman öğrenciler mevcut şekliyle evrim teorisini kabul etmiyorlar. Ayrıca yazarın görüştüğü öğrenciler sivil toplumun aktif katılımcıları, demokrasiye, dini çeşitliliğe ve eşit cinsiyet haklarına tutkuyla inanan kişiler.

ISIM dergisinde ayrıca Harun Yahya’nın internet siteleri tanıtılmaktadır. Söz konusu haber, yazarın evrim teorisinin çöküşü, yaratılış gerçeği ve Kuran mucizeleri konulu çalışmalarının dünya üzerinde ne kadar güçlü bir etki oluşturduğunu ortaya koyan delillerden sadece bir tanesidir.