Norveçli Müslüman Gençler İslam Dinini Harun Yahya’nın Eserlerinden Öğreniyor

Christine M. Jacobsen’ın, 2006 yılının Haziran ayında yayınlanan, Sosyal Antropoloji Bölümü Doktora tezi “Norveç"teki Genç Müslümanların Dini Kimlikleri ve Uygulamaları” başlığını taşımaktadır. Bu çalışmada Harun Yahya’nın çalışmalarının Norveç’te yaşayan Müslüman gençler üzerindeki etkisine de yer verilmiştir.

Çalışmada Harun Yahya eserleri, eserlerinin hangi dillere çevrildiği, internet siteleri, yaratılış gerçeğini anlatan çalışmaları, Darwinizm ve materyalizme karşı olan mücadelesi, çalıştığı uluslararası yayınevleri gibi konularda detaylı bilgi verilmiştir. Çalışmada şu cümleler de yer almaktadır:

 

Norveç’teki Müslüman gençler daha çok ailelerinin geleneksel dinlerinin etkisi altında. Mezhepler, farklı uygulamalar akıllarını karıştırmış. Genellikle Internet ve kitaplara başvuruyorlar, fakat doğru kaynaklara ulaşma imkanları sınırlı… Harun Yahya’nın çalışmalarını en çok Internetten takip ediyorlar, bir de  Ta-Ha Yayıncılık tarafından dağıtılan kitap-CD-filmlerden. İman hakikatlerine önem veriyorlar, ilimlerini artırmanın imanlarını arttığını söylüyorlar…

 

… Norveç’teki genç Müslümanlar daha çok Harun Yahya ve Fransız Bucaille’ın eserleri ile İslam ve bilim hakkında bilgi alıyorlar.