Paris’te Büyük Evrim Tartışması Adlı Sempozyum Düzenlendi

28 Ekim 2012 tarihinde Fransa Paris’te “Büyük Evrim Tartışması” isimli bir sempozyum düzenlendi. Tartışmada evrime inanan ve evrime karşı olan bilim adamları evrim teorisini konuştu.

Astrofizikçi Nidhal Guessoum ve felsefeci Jean Staune evrim teorisinin doğruluğunu savunurken;  ortaya atılan iddialara Hristiyan Bilim Adamı Dominique Tassot ile Türkiye’den Beyin Cerrahı Dr. Oktar Babuna cevap vererek, karşı tarafa adeta nefes aldırmadı.

Tartışmaya davetli olan biyomühendis ve nörolog Prof. Pierre Rabishong evrim teorisine Babuna ile birlikte itiraz ederken; paleontolog Prof. Marc Godinot ise konuşmasında evrimin olduğunu savundu.

Türkiye’den tartışmaya katılan bilim adamları, tüm iddialara cevap verdi. Dr. Oktar Babuna iddiaları sadece bilimsel yanıtlarla çürütmekle kalmadı; ayrıca beraberlerinde salona götürdükleri milyonlarca yıllık fosilleri tüm izleyicilere ve davetlilere gösterdiler. Fosiller karşısında, en çok şaşıran isim fosil bilimci Prof. Marc Godinot oldu. Paleontolog Godinot, gösterilen fosillerin hiçbirine itiraz etmedi.  

Oktar Babuna, salona getirdiği timsah fosilini göstererek, tüm canlıların ve sürüngenlerin bugün nasıllarsa milyonlarca yıl önce de aynı olduğunu ve sürüngenlerin  evrimleşmediğini söyledi. Babuna sözlerine “eğer canlılar evrimleşseydi, elimdeki fosilin bugünkü timsahlardan farklı olması gerekirdi. Fakat, biz bu fosile baktığımızda sürüngenlerin hiç evrimleşmediğini, bugün nasıllarsa milyonlarca yıl önce de aynı olduklarını görüyoruz” diye devam etti.

Babuna ayrıca, kurt ve ayı kafatasları, akrep, deniz yıldızı, kaplumbağa, balık, yengeç, yusufçuk, deniz atı ve üç çeşit yaprak fosili de göstererek, farklı türlere ait canlıların hiçbirinde evrime rastlanmadığını da anlattı.

Paleontolog Godinot’tan gösterilen fosillere herhangi bir itiraz gelmedi.

Babuna, Tiktaelik Rosae ve İda gibi evrime sıklıkla delil olarak öne sürülen iddialara bilimsel cevaplar vererek çürütmeye başladığında ise, salondaki evrimciler heyecandan ayağa kalktı.

Oldukça hareketli geçen tartışma, son derece saygılı ve demokratik bir şekilde gerçekleşti.

Tartışmada dikkat çeken bir başka husus ise; Hristiyan ve Müslüman bilim adamlarının yanyana oturması ve adeta evrim teorisine karşı aynı safta mücadele verdiklerini göstermeleri oldu.  Bu yönüyle, evrim teorisine karşı Müslüman ve Hristiyan bilim adamları tarihte ilk kez aynı masaya oturmuş oldu.

Salondaki Hristiyan’lar, tartışma sonrasında Yaratılışı savunan katılımcıların yanına gelerek hayatları boyunca evrimcilerin karşısına onlara bilimsel cevaplar verebilecek birilerinin çıkmasını beklediklerini söyleyerek; karşı tarafı bilimle çürüttüklerini dile getirip onlara dua etti.