Prof. M.D. Aeschliman (ABD – Boston Üniversitesi, Eğitim Profesörü/İsviçre – İtalyan İsviçre Üniversitesi, Anglo – Amerikan Kültürü Profesörü)

İSVİÇRE
TASIS (İSVİÇRE AMERİKAN OKULU)

13 Mayıs 2006

Sayın Yahya Bey,

Kısa süre önce Türkiye’ye yaptığım ziyarette, İstanbul’daki bir kitapçıda göze çarpan bir biçimde ilanı bulunan eserlerinizden bazılarını görme fırsatına ulaştım. Sizin ele almış olduğunuz konuların bazıları hakkında ben de yazı yazıp ders verdiğim için ve önemli güncel konularda bir Türk görüşünü almaya çok hevesli olduğumdan ötürü, birkaç kitabınızı satın aldım ve eşimle Türkiye’de bulunduğumuz sekiz keyifli gün boyunca çoğunu okudum.

Faşizm: Darwinizmin Kanlı İdeolojisi, Darwinizm"in İnsanlığa Getirdiği Belalar ve İslam Terörü Lanetler

Evrim Aldatmacası"nı daha az okuyabildim ancak okuduğum kısmını fazlasıyla takdir ettim. 19. yüzyılın sonundan itibaren Batı"ya (ve Japonya’ya) ve akabinde de tüm dünyaya acı veren en olumsuz entelektüel gelişmelerle kültürel dinamiklerin bazılarını seçip açıklamışsınız…

Büyük ölçüde fikirlerine mutabık olduğum düşünceli, ılımlı bir Türk Müslüman tarafından yazılan kitapları okumaktan özellikle pek memnuniyet duydum…

Güzel çalışmanızın karşılığını vermek ve belki de sizinle bir diyalog başlatabilmek adına aynı konulardaki kendi eserlerimden bazılarını ekte gönderiyorum..

Eşim ve ben Türkiye’ye yaptığımız bu ziyaretten büyük keyif aldık… En değerli keşfim ise sizin yazılarınız oldu.

En içten dileklerimle,

Prof. M.D. Aeschliman
ABD-Boston Üniversitesi, Eğitim Profesörü
İSVİÇRE-İtalyan İsviçre Üniversitesi, Anglo-Amerikan Kültürü Profesörü
adlı kitaplarınızı ne kadar takdir ettiğimi söylemek istiyorum.