Ta Ha Publishers Yönetim Kurulu Başkanı (Ta Ha Publishers Ltd.)

Ta-Ha Publishers Limited
Unit 4, The Windsor Centre, Windsor Grove
West Norwood, London, SE27 9NT

T. 02086701888 F. 020 8670 1998
sales@taha.co.uk www.taha.co.uk

 

20/01/2009

Sayın Yetkili,

Son 20 yıldır yayınları tüm dünyada dağıtılan, tanınmış Ta Ha Yayıncılığın yöneticisi olarak, Sayın Adnan Oktar’ın Türk adli sisteminde yaşadığı zorlukları duyduğumda şaşırdım ve şoke oldum. Bu şaşkınlığımın nedenleri şunlardır:

20 yıldır Ta Ha Yayıncılığa yayınlanması talebiyle birçok kitap sunulmuştur ve katı eleme kriterlerimizin bir sonucu olarak, her zaman dengeli, ılımlı ve hepsinin üzerinde eğitici çalışmaları yayınlamak konusunda dikkatli davranmışızdır. Bu tutumumuzun bur sonucu olarak, Ta Ha Yayıncılık Ltd. kalite ve mükemmeliyet açısından iyi bir itibara sahiptir.
Sayın Adnan Oktar’ın kitaplarının İngilizce tercümeleri yayınlanması için bana teklif edildiğinde, bu kitapları yayınlamaya değer görmekte en ufak bir tereddüt yaşamadım, çünkü ilk anda dikkat çeken, iyi delillendirilmiş ve hiçbir rahatsız edici unsur taşımayan eserlerdi. Gençlerden yaşlılara kadar herkesin keyif alacağı ve insanların bilgilerini, ahlaklarını ve kanunlara saygılı sosyal davranışlarını geliştirecekleri eserler olduklarını hissettim.

Sayın Adnan Oktar’ın, Harun Yahya müstear ismi altında yazdığı eserleri hakkındaki ilk izlenimimin ve bu eserleri yayınlama konusunda aldığım kararın ne kadar isabetli olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum. İngilizce olarak yayınlanan eserlerinin birçoğu tüm dünyada, özellikle Avrupa ve Amerika’da çok iyi tanınmaktadır. Kesinlikle son derece mantıklı ve bilimsel bir temele dayanan bu kadar faydalı yayınları yayınladığımız için firmamızı tebrik eden birçok mektup, e-posta ve telefonlar alıyoruz. Bazı okullar bu kitapları eğitim müfredatlarına eklediler bile. Bugüne kadar hiç kimse bu kitapları eleştirmedi, radikal veya yıkıcı veya yanlış yönlendirici olduğunu söyleyen hiç kimse olmadı. Dünyanın her yerinde çok fazla insan Sayın Oktar’ın eserlerini yayınladığım için bana teşekkür etti.

Sayın Oktar’ın eserleri Avrupa ve Amerika’da büyük övgü aldığından, bunun sadece yazar değil, ancak ülkesinde, Türkiye’de de çok olumlu yansımaları olduğuna eminim. Modern Avrupa’da Türkiye’nin statüsünün onaylanmasına bu eserlerin yardımı oldu ve Avrupa Birliği’nin gelecekteki üyesi Türkiye’ye sadece politik, değil aynı zamanda kültürel, edebi, eğitimsel ve bilimsel alanlarda da önemli katkıları bulunmaktadır. Bu nedenle, deneyimli ve sorumluluk sahibi bir yayıncı olarak, Sayın Oktar’ın modern Türkiye için çok önemli bir değer olduğuna kesinlikle inanıyorum.

Avrupa Birliği’ne üyeliğin en önemli koşullarından biri temel insan haklarının üye devletler tarafından korunması ve uygulanmasıdır. Buna konuşma özgürlügü ve adil yargı süreci de dahildir. Bu nedenle Sayın Oktar’ın durumunda, bu hakların gözetilmesini rica ediyorum. Sayın Oktar’ın eserleri, Türkiye’nin Avrupa’daki ve diğer ülkelerdeki olumlu imajını geliştirmeye katkıda bulunduğu için,  kendisine kötü muamelede bulunulması, sadece Sayın Oktar’ın kişisel haklarının ihlali olmakla kalmayacak, ancak aynı zamanda kendisinin önemli katkılarda bulunduğu modern Türkiye’nin olumlu imajına zarar verecektir.

Ayrıca, bugüne kadar tanıdığım Bilim Araştırma Vakfı üyeleri’nden oluşan Sayın Oktar’ın dostlarından da  çok etkilendiğimi belirtmek isterim. İstisnasız olarak, herbirinin son derece eğitimli, çok görgülü, ılımlı ve daima Türkiye’nin ve insanlarının menfaatlerini gözeten insanlar olduklarını gördüm. Bu, Sayın Oktar’ın kim olduğunu teyit eder, çünkü bir insanın nasıl biri olduğunu en iyi yakın dostlarından anlarsınız.

Dünyanın gözü üzerinizde. Ve Sayın Adnan Oktar ve Türkiye’nin yararına, sizden kendisine bir ceza verilmemesini ve hakkındaki davanın düşürülmesini nacizane rica ediyorum. Umarım bu hususları dikkatinize sunarak size bir hizmetim bulunmuştur.

Saygılarımla,

Ta Ha Publishers Ltd.
Yönetim Kurulu Başkanı