Yaratılış Atlası Science Dergisinde

Evrim yanlısı yayınlarıyla tanınan Science dergisinin 16 Şubat 2007 tarihli sayısında Harun Yahya müstear ismiyle eserlerini yayınlayan Sayın Adnan Oktar’ın Yaratılış Atlası’nın etkilerinden bahseden “İnanç ve Bilim” başlıklı bir haber yer aldı. Haberde özetle şu ifadeler yer alıyordu:

Uzun zamandır evrime yapılan “en göz kamaştırıcı görünümlü saldırı : Bu, son haftalarda kendilerine Yaratılış Atlası gönderilen Avrupalı bilim adamlarının ortak görüşü.

Lüks baskı, 768 sayfalık büyük ciltli kitap, 9/11 de dahil olmak üzere birçok kötülüğün kaynağı olarak Darwinizm’i gösteren Türk yazar Harun Yahya tarafından kaleme alınmış. Yayıncı, binlerce olmasa da kitabın yüzlerce nüshasını Batı Avrupa’daki en az dört ülkedeki araştırmacıya göndermiş.

Yüzlerce nüshası özellikle okul ve kütüphane müdürlerine gönderilen Fransa’da kitap pek çok kişiyi rahatsız etti.

Harun Yahya, 1997 yılından beri İslami Yaratılışçılık konusunda çalışmalar yapan Bilim Araştırma Vakfı"nın (BAV) başkanı Adnan Oktar’ın müstear ismi. (Science, 18 Mayıs 2001, s.1286).

Yahya, Dünya’nın milyarlarca yıllık bir yaşa sahip olduğunu kabul etmekle birlikte, canlıların evrimsel bir süreç sonucunda oluştuğu düşüncesini reddediyor. Yedi ciltlik “Yaratılış Atlası”nın ilk cildinde 500’den fazla sayfa günümüzde yaşayan canlılarla tıpa tıp aynı olan fosillerin resimlerine ayrılmış. Yahya bu fosillerin evrim teorisini çürüttüğünü söylüyor.

Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesinden biyolog Aykut Kence “Türkiye’de BAV’ın yaratılışçılığı yayma konusunda oldukça başarılı olduğunu” belirtiyor. Son yapılan bir araştırmaya göre ortaokul biyoloji öğretmenlerinin yüzde ellisinden fazlası “evrim konusunda şüphede” olduklarını söylüyor Kence.

Harun Yahya’nın kitapları ayrıca Arapça, Urduca ve İslam ülkelerinde konuşulan diğer dillere de çevrildi.

Sorulara e-posta ile verdiği cevapta, Yahya’nın sözcüsü Fransa’nın “Nazilerin zamanında olduğu gibi kitapları toplatıp yakabileceklerini… Ancak Darwinizm’in çöküşünün getirilen yasaklamalarla önlenemeyeceğini” belirtiyor.