Harun Yahya’nın İslami Yaratılışçılığı

Hollanda"da merkezi bulunan, Uluslararası Modern Dünyada İslam Çalışmaları Enstitüsü (International Institute for the Study of Islam in the Modern World) tarafından her ay yayınlanan ISIM Newsletter"ın Aralık 2002 tarihli sayısında Freiburg Üniversitesi"nden Dr. Martin Riexinger imzalı bir yazı, Harun Yahya"nın çalışmalarını ele alıyordu. "Harun Yahya"nın İslami Yaratılışçılığı" başlıklı yazıda, yazarın eserlerinin dünya üzerindeki etkisini ifade eden bazı cümleler şu şekildedir:

 

Belli bir süre, Batı"daki yayınlar kötü İngilizceyle kalitesiz kağıda basılı broşürlerden ibaretti. Ancak İngiltere"deki kitapçılarda biraz dolaşıldığında bu durumun değiştiğini hemen anlayabiliyoruz. Uygun fiyatlarda son derece güzel hazırlanmış kitaplar bunların yerini almış durumda. Bu yayınların büyük çoğunluğu İslam"ı, Hıristiyanlığa ve materyalizme karşı savunur nitelikte. Bu yeni akım içerisinde en önemli yeri, çoğu Darwinizm"i çürütmek amacıyla yazılmış 180"in üzerinde kitabın yazarı olan ünlü ve saygın Türk yazar Harun Yahya"ya ait.

Harun Yahya"nın kitapları son derece güzel resimlerle bezenmiş ve en temel konu evrim teorisinin çöküşü. Burada evrim teorisine din ve modern bilim ile verilmiş cevaplar var ki, bu konu İslami çalışmalarda ciddi anlamda ihmal edilmişti… Makaleleri çok fazla kişisel sitede ve çeşitli organizasyonlara ait İslami internet sitelerinde yer alıyor. Uluslararası ünü, internetin yoğun kullanımı sonucunda gerçekleşti. Harun Yahya, kariyerini teknolojiyi en üst düzeyde kullanarak geliştirmiş ilk İslam aydını olarak kabul edilebilir.